Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuyumcular kredi kartında taksit yasağının kaldırılmasını istiyor

İKO Başkanı Mustafa Atayık, “Türkiye’de sayıları 40 bini bulan ve 400 bin kişiye istihdam sağlayan bir mesleğin temsilcileri olarak ilgili devlet kurumları ve BDDK’dan taksit yasağının daha fazla zaman kaybetmeden kaldırıldığı müjdesini bekliyoruz.” dedi.

Kuyumcular kredi kartında taksit yasağının kaldırılmasını istiyor
  • 22.03.2019
  • 19 kez okundu
Reklam

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Yönetimi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’i İstanbul’daki ofisinde ziyaret etti.

İKO açıklamasına göre, sektörün çözüm beklediği birçok konunun gündeme geldiği ziyarete İKO Başkanı Mustafa Atayık, Başkan Vekili Turhan Gürdal, Başkan Yardımcıları Burak Yakın ve İlhami Yazıcı katıldı. Ziyaretin ana gündem maddelerinden biri kuyumculukta kredi kartına getirilen taksit yasağı oldu.

İKO Başkanı Atayık, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 1 saati aşkın süren verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek, BDDK Başkanı Akben’e taksit yasağının satışları çok olumsuz etkilediğini aktardıklarını, Yılbaşı ve Sevgililer Günü öncesi sektör olarak kuyumculukta taksitli satışların yeniden başlatılmasını talep ettiklerini açıkladı.

Kuyumculuk alışverişine getirilen taksit yasağının altın takı ve mücevher satışlarını yüzde 30-40 oranında olumsuz etkilediğini belirten Atayık, “Sektörümüzün hareket kazanacağı Yılbaşı ve Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bugün, bakıyorsunuz geri dönüşü olmayan cep telefonları satışlarında da taksit geri geldi. Altın ve mücevher gibi geri dönüşü olan, kötü günlerin ve ekonomik krizlerin tek çıkış noktası olan kuyumculuk sektöründe de taksitli satışların yeniden başlatılmasını istiyoruz. Türkiye’de sayıları 40 bini bulan ve 400 bin kişiye istihdam sağlayan bir mesleğin temsilcileri olarak ilgili devlet kurumları ve BDDK’dan taksit yasağının daha fazla zaman kaybetmeden kaldırıldığı müjdesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

BDDK Başkanı’na yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması sürecine tüm kuyumcuların da dahil edilmesi gerektiğine işaret eden  Atayık, şunları kaydetti:

“Hurda altınların, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması çalışmalarını destekliyoruz. Ancak, ekonomiye değer katan bu çalışmaların Türkiye’nin her mahallesinde, caddesinde, sokağında bulunan ve vatandaşla mükemmel bir iletişim kuran kuyumculuk sektörünü dışarıda bırakarak yürütülmesini doğru bulmuyoruz. Şayet işin sürecin başında hurda altın toplanmasına sektör topyekün sürece dahil edilebilseydi, bugün toplanan hurda altınların 5-10 katı toplanabilirdi. 2008-2010 yılları arasında kuyumcular, 500 ton altın toplamıştı. Son yıllarda ise tüm reklam ve tanıtım çalışmalarına rağmen toplanan altın miktarı, 80 ton. Devlet, bankacılık ve kuyumcuların el ele verdiği bir sistemin kurgulanmasını istiyoruz. BDDK Başkanımız da görüşmemizde hurda altın toplanmasında kuyumcuların da dahil edilebileceği bir sistem üzerinde çalışılabileceğini bize söyledi. Kuyumcular, çok rahatlıkla mağazalarındaki POS cihazlarıyla sisteme eklenebilir. Böyle bir gelişme, 40 kuyumcu işletmesine hareket getirecektir.”

İKO Yönetimi, görüşmede bankaların kredi faizleri ve teminat tutarlarını yükseltmesinin piyasadaki olumsuz yansımalarını da BDDK Başkanı’na anlattı ve bu konularda çözüm beklediklerini dile getirdi.

Atayık, “Geçtiğimiz haftalarda 6 bankanın temsilcileriyle de bir araya geldik ve yükselen kredi faizleri ve artan teminat oranlarıyla ilgili şikayetimizi aktardık. BDDK Başkanı, bankalarla kendilerinin de görüştüklerini ve kredi faiz oranlarının önümüzdeki süreçte kademeli olarak düşürüleceğini bize aktardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuyumculuk sektörünün hammadde ihtiyacını yurt dışında karşıladığının altını çizen İKO Başkanı Mustafa Atayık, Takasbank ve Merkez Bankası’nda atıl duran altınların sektöre kredi olarak kullandırılabileceğini, bu gelişmeyle sektör olarak yurt dışına ödediğimiz dövizlerin ülkemizde kalacağını aktardı.

Kaynak: AA

Reklam
TİM: İhracatın yüzde 10’unu TL ile yaptık
TİM Başkanı Gülle, "158 ülkede ihracatımızın yaklaşık yüzde 10'unu TL karşılığında yaptık. Yaptığımız çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli...
Çin, İran’daki petrol yatırımlarını askıya aldı
Çin Ulusal Petrol Şirketi, ABD ile ticaret müzakereleri sırasında gerilim yaşanmaması için İran'daki yatırımlarını askıya aldı.
7 ülkeden ‘bölgesel birlik’ kararı
Suudi Arabistan'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ne kıyısı bulunan 7 ülke, "bölgesel birlik" kurmaya karar verdi.
May, güven oylamasını kazandı
İngiltere Başbakanı May, parti için güven oylamasını 117'ye karşı 200 oyla kazandı.
ABD’li senatörler: Suudi Veliaht Prens görevden alınmalı
ABD'de Cumhuriyetçi senatör Graham, Suudi Veliaht Prense ilişkin "O şahıs, Veliaht Prens, o kadar zehirli, o kadar kusurlu ki orada...
Kanada: Çin’de gözaltına alınan vatandaşımız kayıp
Çin'de gözaltına alınan iki Kanadalı ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlanıyor. Kanada hükümeti, gözaltına alınan iş adamı Spavor'un ortadan kaybolduğunu söyledi.
Avrupa, Kuzey Akım 2’nin iptalini istedi
Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'yı devre dışı bırakan Kuzey Akım 2 boru hattı inşasını kınadı ve iptalini istedi.
Almanya eğitime 133 milyar euro harcadı
Almanya, eğitim için geçen yıl 133,4 milyar euro harcadı. Kişi başı eğitim harcamaları 5 bin 300 euro olarak ölçüldü.
Rusya’dan Avrupa’ya “Kuzey Akım 2” yanıtı
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Avrupa Parlamentosunun Kuzey Akım 2'nin iptali çağrısı ile ilgili, “Bu çağrılar artık haber değil. Söz...
“Aşağı yönlü riskler güç kazanıyor”
ECB Başkanı Draghi, "Euro Bölgesi ekonomisi üzerindeki riskler dengeli, ancak aşağı yönlü riskler güç kazanıyor." dedi.
Sayısal Loto devretti
Çekilişte 6 bilen çıkmayınca 6 milyon 757 bin 8 lira 39 kuruş devretti.
‘İklim değişikliğiyle ilgili mücadelede finansa erişim talebimiz var’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,"İklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında finansa erişim talebimiz var. Bu finansla birlikte ülkemizde iklim değişikliğiyle...
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Cumhurbaşkanlığı Londra’da panel düzenledi
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından organize edilen "Turkey Today/Bugünün Türkiyesi" panellerinin İngiltere ayağı ”Değişen Ortadoğu'da Türkiye" paneli Londra’da gerçekleştirildi.
Doğu Anadolu’da ulaşıma kar engeli
Doğu Anadolu Bölgesindeki Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te 373 yerleşim biriminin yolu kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
webmaster forumu