Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Theresa May için “kader” oylaması

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, bugünkü güven oylamasında lehine sonuç çıksa bile istifa edebileceği belirtiliyor.

Theresa May için “kader” oylaması
  • 14.04.2019
  • 8 kez okundu
Reklam

İngiltere Başbakanı Theresa May’in bugün güven oyu alsa bile istifasını verebileceği belirtiliyor.

Muhafazakar Parti içindeki sert Brexit yanlılarının oluşturduğu Avrupa Araştırma Grubu’nun (ERG) öncülüğünde toplanan güvensizlik mektuplarının sayısının 48’i geçmesiyle, bu akşam İngiltere Başbakanı May için güven oylamasına gidilecek.

May’in partinin 315 milletvekilinden oluşan parlamento grubunun katılacağı oylamada 158 oyu bulamaması halinde istifa etmesi gerekiyor. Ancak May’in, güven oyu alsa bile hakkındaki güvensizlik oylarının 100’ü geçmesi halinde istifa edebileceği ifade ediliyor. 

Başbakan May’in otoritesi, temmuz ayında açıkladığı yeni Brexit yaklaşımının ardından kabinesinde yaşanan istifalarla zayıfladı. İstifa eden 10 bakan arasında bir dışişleri bakanı, 2 Brexit bakanı ve bir çalışma bakanı da yer aldı. 

May, geçen yıl kendi girişimiyle gidilen erken seçimde parlamentodaki tek başına iktidar çoğunluğunu kaybetmişti.

Bugün yapılacak güven oylamasında milletvekilleri oylarını gizli kullanacak. Bunun, kamuoyu önünde May’e destek açıklayan birçok milletvekilinin de güvensizlik oyu vermesine zemin hazırlayacağı ifade ediliyor.

May’in oylamayı küçük bir farkla kazanıp liderliğini sürdürmekte ısrar etmesi halinde partisinin ikiye bölünebileceği ve sert Brexit yanlılarının yeni bir parti kurabileceği belirtiliyor.

Yeterli oyu alması halinde 12 ay boyunca kendisi hakkında güvensizlik oyu istenemeyecek May, yeterli desteği bulamazsa istifa edecek ve ardından yapılacak lider seçiminde aday olamayacak.

Merkel, Brexit'in yeniden müzakere edilmesine karşıMerkel, Brexit’in yeniden müzakere edilmesine karşı

 

Liderlik yarışına girebilmek için yeni adayların en az 2 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. Tek aday olması durumunda aday doğrudan lider olarak seçiliyor. Birden çok aday çıkması halinde ise oylama turları başlıyor. Her turda en az oyu alan aday eleniyor.

Sona kalan 2 adaydan biri bu defa partinin 124 bin üyesinin posta yoluyla katılacağı oylamayla lider seçiliyor.

May’in istifası halinde lider adayları arasında eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski İçişleri Bakanı Amber Rudd, eski Brexit Bakanı Dominic Raab, Çevre Bakanı Micheal Gove ile Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt’un isimleri geçiyor.

Johnson ve Gove, önceki Başbakan David Cameron’ın istifasının ardından May’e karşı adaylıklarını ilan etmeye hazırlanmış ancak son anda onun yanında yer almışlardı. 

Partide bu yolla yapılan son liderlik seçimi 3 ay sürmüştü. Bu, İngiltere’nin 29 Mart 2019’da gerçekleşmesi öngörülen AB’den resmi ayrılık tarihinin ertelenmesi anlamına gelebilir. 

May, bu sabah yaptığı açıklamada, partiye yeni bir lider seçilmesi halinde ülkenin AB’den ayrılmasının ertelenebileceğini veya Brexit’in bütünüyle durdurulabileceğini söyledi. 

Bu uyarıyla May’in parti içindeki bazı sert Brexit yanlılarını yanına çekmeyi amaçladığı yorumu yapılıyor.

May, liderlik koltuğunu kaybetmesi halinde İngiltere’nin AB ile ilişkileri nedeniyle istifaya sürüklenen 4. başbakanı olacak. 

Margaret Thatcher, partisindeki AB yanlıları, halefi John Major ve AB karşıtlarının baskısı yüzünden liderliği bırakırken, Cameron da 23 Haziran 2016’da yapılan AB referandumundan, kendisinin aksi yöndeki çabalarına rağmen Brexit kararı çıkmasıyla istifa etmişti.

May’in Brexit anlaşması, içerdiği “tedbir maddesi” nedeniyle İngiltere’de hiçbir kesimi memnun etmemişti.

Madde, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere’nin parçası olan Kuzey İrlanda arasında Brexit sonrasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi amaçlıyor. 


“Tedbir maddesi”yle İngiltere’nin bütünü, belirsiz bir süre için AB ile Gümrük Birliği içinde kalacak. İngiltere’nin tek yanlı olarak çekilemeyeceği bu düzenleme içinde ülkenin bazı AB kurallarına da tabi olmayı sürdürmesi gerekiyor. “Tedbir maddesinin” AB ile daha yakın bir ilişki içinde kalmasını öngördüğü Kuzey İrlanda ile İngiltere arasında mal dolaşımında ise “düzenleyici kontroller” yapılması yer alıyor.

Anlaşmayla İngiltere’nin AB’nin uydu devletine dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda’nın da ülkeden kademeli kopacağını savunan sert Brexit yanlıları, AB’nin tedbir maddesinin kaldırılmasını engelleyerek İngiltere’yi Gümrük Birliği ve sonu belirsiz müzakerelere maruz bırakacağını iddia ediyor. Bu kesimlere göre AB üyesi ülkeler de tedbir maddesini İngiltere ile ikili sorunlarının müzakerelerinde koz olarak kullanmaya yönelebilecek.Ilımlı Brexit yanlılarıyla AB’de kalma taraftarları ise anlaşmanın İngiltere’yi üye sıfatıyla yönetiminde söz sahibi olduğu AB’nin pasif parçası haline getireceği eleştirisini yöneltiyor.

May’in anlaşması parlamentodan onay alırsa, İngiltere ile AB arasında ülkenin fiili üye olarak kalacağı 4 yıla kadar uzatılabilecek bir geçiş süreci öngörülüyor. Bu süre içinde tarafların İrlanda sorununa da çözüm getirecek kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varamaması halinde tedbir maddesinin devreye girmesi gerekiyor.

May, anlaşmanın parlamentodan geçemeyeceğini öngörerek oylanmasını ertelemişti. May geçen hafta parlamentoda yapılan kritik oylamalarda parti içi muhalefetin muhalefet partileri ile hareket etmesi yüzünden yenilgiye uğramıştı.

May, dün Brexit konusunda muhalifleri tatmin edecek yeni tavizler almak ümidiyle bazı Avrupalı muhataplarıyla bir araya gelmişti.

Kaynak: AA

Reklam
TİM: İhracatın yüzde 10’unu TL ile yaptık
TİM Başkanı Gülle, "158 ülkede ihracatımızın yaklaşık yüzde 10'unu TL karşılığında yaptık. Yaptığımız çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli...
Çin, İran’daki petrol yatırımlarını askıya aldı
Çin Ulusal Petrol Şirketi, ABD ile ticaret müzakereleri sırasında gerilim yaşanmaması için İran'daki yatırımlarını askıya aldı.
7 ülkeden ‘bölgesel birlik’ kararı
Suudi Arabistan'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ne kıyısı bulunan 7 ülke, "bölgesel birlik" kurmaya karar verdi.
May, güven oylamasını kazandı
İngiltere Başbakanı May, parti için güven oylamasını 117'ye karşı 200 oyla kazandı.
ABD’li senatörler: Suudi Veliaht Prens görevden alınmalı
ABD'de Cumhuriyetçi senatör Graham, Suudi Veliaht Prense ilişkin "O şahıs, Veliaht Prens, o kadar zehirli, o kadar kusurlu ki orada...
Kanada: Çin’de gözaltına alınan vatandaşımız kayıp
Çin'de gözaltına alınan iki Kanadalı ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlanıyor. Kanada hükümeti, gözaltına alınan iş adamı Spavor'un ortadan kaybolduğunu söyledi.
Avrupa, Kuzey Akım 2’nin iptalini istedi
Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'yı devre dışı bırakan Kuzey Akım 2 boru hattı inşasını kınadı ve iptalini istedi.
Almanya eğitime 133 milyar euro harcadı
Almanya, eğitim için geçen yıl 133,4 milyar euro harcadı. Kişi başı eğitim harcamaları 5 bin 300 euro olarak ölçüldü.
Rusya’dan Avrupa’ya “Kuzey Akım 2” yanıtı
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Avrupa Parlamentosunun Kuzey Akım 2'nin iptali çağrısı ile ilgili, “Bu çağrılar artık haber değil. Söz...
“Aşağı yönlü riskler güç kazanıyor”
ECB Başkanı Draghi, "Euro Bölgesi ekonomisi üzerindeki riskler dengeli, ancak aşağı yönlü riskler güç kazanıyor." dedi.
Sayısal Loto devretti
Çekilişte 6 bilen çıkmayınca 6 milyon 757 bin 8 lira 39 kuruş devretti.
‘İklim değişikliğiyle ilgili mücadelede finansa erişim talebimiz var’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,"İklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında finansa erişim talebimiz var. Bu finansla birlikte ülkemizde iklim değişikliğiyle...
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Cumhurbaşkanlığı Londra’da panel düzenledi
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından organize edilen "Turkey Today/Bugünün Türkiyesi" panellerinin İngiltere ayağı ”Değişen Ortadoğu'da Türkiye" paneli Londra’da gerçekleştirildi.
Doğu Anadolu’da ulaşıma kar engeli
Doğu Anadolu Bölgesindeki Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te 373 yerleşim biriminin yolu kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
webmaster forumu